darmani
14 دی 1401 - 13:16

انتقاد ۲ نماینده از بی توجهی هیئت رئیسه به طرح‌های سوال و استیضاح وزرا

نماینده مردم ملکان در مجلس از هیات رئیسه خواست که به موضوع استیضاح و سوال نمایندگان از وزرا بپردازند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،سید علی موسوی نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه خطاب به هیات رئیسه گفت: سوال و استیضاح نمایندگان را جدی بگیرید.


نماینده مردم ملکان دربخش دیگری از تذکر خود ضمن انتقاد از خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت:قیمت خرید محصول کشاورزان بسیار پایین است در حالی که قیمت کود، سم، بسیار بالا و کمرشکن است.


موسوی در تذکر خود با اشاره به عدم اجرای قانون رتبه بندی معلمان اظهار کرد:اگر از نیروهای شرکتی دفاع می کنیم باید به داد بازنشستگان، معلمان حق التدریس، غیرانتفاعی ها، نهضتی ها برسیم.


*انتقاد روح‌الامینی از عدم ارجاع طرح‌های استیضاح از سوی هیئت رئیسه مجلس


بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه امروز مجلس عبدالحسین روح‌الامینی نماینده تهران نیز در تذکری شفاهی خطاب به هیئت رئیسه قوه مقننه با بیان اینکه «ماده 221 صراحت دارد که هیئت رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع نماید» اظهار کرد: این موضوع قابل تفسیر نیست؛ اینکه شما دروازه‌ای کنترلی در هیئت رئیسه گذاشتید و بررسی می‌کنید که موضوعی به مصلحت است یا نیست.


وی به ماده 16 آیین نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: طبق این ماده اعضای هیئت رئیسه سوگند خوردند که در انجام وظایف مراعات بی طرفی کامل و اجتناب از هرگونه اقدام مخالف آیین نامه داشته باشند. همچنین طبق ماده 23 آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس و سایر اعضای هیئت رئیسه مجلس در مورد انجام وظایف محوله در این آیین‌نامه در برابر مجلس مسئولیت مشترک دارند؛ ما از هیئت رئیسه مجلس به دلیل عملکرد خلاف آیین نامه به کجا شکایت کنیم؟ به کمیسیون اصل نود یا کمیسیون آیین نامه؟ امضا جمع کنیم یا اینکه از نمایندگی استعفا دهیم؟ 


نماینده تهران ادامه داد:حالا ده‌ها نفر نظری دارند و هیئت رئیسه باید طبق ماده 221 آیین نامه این نظر را به کمیسیون مربوطه ارجاع دهد، بررسی شود و به جلسه علنی بیاید و رای گیری شود؛ این توجیهات که 9 وزیر استیضاح دارند و باب این کار باز می‌شود، قابل قبول نیست.


روح‌الامینی در ادامه بیان کرد:ما را به سمت شکایت از هیئت رئیسه، به سمت شکایت به کمیسیون آیین نامه و اعتراض مدنی مانند برخی از همکاران‌مان که از نمایندگی استعفا دادند، سوق ندهید.


وی گفت:58 تن از نمایندگان در سامانه خواستار استیضاح وزیر بهداشت هستند؛ جراید، مطبوعات و نمایندگان بدانند که کلمه «اعلام وصول» برای استیضاح در آیین نامه نیامده و هیئت رئیسه موظف است بلافاصله درخواست استیضاح را ارجاع دهند و مابقی موضوع را به صحن بسپارد.


انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 954609